Kategorije
Windows 11

Provjerite imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows

Windows: Provjerite imate li administratorske ovlasti

Razumijevanje razine ovlasti vašeg korisničkog računa u sustavu Windows ključno je za različite zadatke, od instaliranja softvera do promjene kritičnih postavki sustava. Administratorske ovlasti daju potpunu kontrolu nad računalom, dok standardni korisnički računi imaju ograničene dozvole radi poboljšane sigurnosti. Znati kako provjeriti imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows pomoći će vam razumjeti koje radnje možete izvoditi na računalu. Ovaj vodič provest će vas kroz nekoliko jednostavnih metoda za utvrđivanje vrste vašeg računa.

Zašto je važno znati razinu ovlasti

Važno je znati ima li vaš račun administratorska prava jer mnoge operacije zahtijevaju povišene dozvole. To uključuje:

  • Instaliranje ili deinstaliranje softvera i aplikacija.
  • Unošenje promjena u postavke na razini cijelog sustava.
  • Pristupanje ili mijenjanje sistemskih datoteka i mapa.
  • Upravljanje drugim korisničkim računima.
  • Izvođenje određenih zadataka za rješavanje problema.

Rad kao standardni korisnik za svakodnevne zadatke općenito je sigurniji jer može spriječiti slučajne promjene sustava i ograničiti utjecaj zlonamjernog softvera. Ako trebate izvršiti administrativni zadatak, ključno je prvo provjeriti imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows ili trebate li koristiti administratorski račun.

Metode za provjeru imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows

Evo nekoliko metoda koje možete koristiti za utvrđivanje ima li vaš trenutni korisnički račun administratorska prava na vašem Windows računalu.

Metoda 1: Provjera putem Korisničkih računa u Upravljačkoj ploči

Upravljačka ploča pruža jednostavan način za pregled vrste vašeg računa.

  1. Otvorite Upravljačku ploču. To možete učiniti pretraživanjem “Upravljačka ploča” u traci za pretraživanje izbornika Start sustava Windows i odabirom iz rezultata.
  2. U Upravljačkoj ploči pronađite i kliknite na “Korisnički računi“. (Ako je vaša Upravljačka ploča u prikazu po kategorijama, kliknite “Korisnički računi”, a zatim ponovno “Korisnički računi”).
  3. Na zaslonu Korisnički računi vidjet ćete naziv svog računa i korisničku sliku. Odmah ispod vašeg imena ili s desne strane bit će prikazana vrsta vašeg računa. Obično će pisati “Administrator” ili “Standardni korisnik“.

Ovo je brz i jednostavan vizualni način da provjerite imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows.

Metoda 2: Korištenje aplikacije Postavke (Windows 10 i 11)

Aplikacija Postavke u modernim verzijama sustava Windows također prikazuje informacije o vašem računu.

  1. Otvorite aplikaciju Postavke pritiskom na tipku Windows + I na tipkovnici ili klikom na gumb Start i odabirom ikone zupčanika (Postavke).
  2. Idite na “Računi“.
  3. U odjeljku Računi odaberite “Vaši podaci” s lijeve bočne trake.
  4. Ispod vašeg korisničkog imena i adrese e-pošte (ako je primjenjivo), trebali biste vidjeti riječ “Administrator” ako vaš račun ima administratorske ovlasti. Ako je to lokalni račun s administratorskim pravima, također će pisati “Administrator”. Standardni korisnici obično neće imati ovu oznaku eksplicitno prikazanu ovdje ili bi moglo pisati samo “Lokalni račun”.

Također možete otići na “Obitelj i drugi korisnici” (ili “Drugi korisnici” ovisno o vašoj verziji sustava Windows) unutar postavki Računa kako biste vidjeli popis svih korisnika na računalu i vrste njihovih računa.

Metoda 3: Korištenje Naredbenog retka ili PowerShell-a

Za tehnički precizniju, ali definitivnu provjeru, možete koristiti Naredbeni redak ili PowerShell.

Korištenje Naredbenog retka:

  1. Otvorite Naredbeni redak. Možete pretražiti “cmd” u izborniku Start. Pokretanje kao administrator nije potrebno za ovu provjeru.
  2. U prozoru Naredbenog retka upišite naredbu whoami /groups i pritisnite Enter.
  3. Ova naredba prikazat će sve grupe kojima pripada vaš korisnički račun. Potražite grupu s “Administratori” u nazivu (npr. “BUILTIN\Administratori”) i vrstom “Grupa”. Ako je vaš račun dio ove grupe, imate administratorske ovlasti. Prisutnost “Mandatory Label\High Mandatory Level” također ukazuje na povišene ovlasti za trenutni proces.

Korištenje PowerShell-a:

  1. Otvorite PowerShell. Možete pretražiti “PowerShell” u izborniku Start.
  2. U prozoru PowerShell upišite sljedeću naredbu i pritisnite Enter:([Security.Principal.WindowsPrincipal][Security.Principal.WindowsIdentity]::GetCurrent()).IsInRole([Security.Principal.WindowsBuiltInRole]::Administrator)
  3. Ova naredba vratit će “True” (Istina) ako trenutno radite s administratorskim ovlastima, a “False” (Neistina) u suprotnom. Ovo je vrlo pouzdana metoda za provjeru imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows.

Metoda 4: Provjera putem Upravljanja računalom

Upravljanje računalom nudi još jedan način, iako nije dostupan u izdanjima Windows Home.

  1. Desnom tipkom miša kliknite gumb Start ili pritisnite tipku Windows + X.
  2. Odaberite “Upravljanje računalom” iz izbornika.
  3. U konzoli Upravljanje računalom idite na “Alati sustava” -> “Lokalni korisnici i grupe” -> “Grupe“.
    • Napomena: Ako ne vidite “Lokalni korisnici i grupe”, vjerojatno koristite Home izdanje sustava Windows, gdje ovaj dodatak nije dostupan.
  4. Dvaput kliknite na grupu “Administratori” u središnjem oknu.
  5. Otvorit će se prozor svojstava s popisom svih članova grupe Administratori. Provjerite nalazi li se vaše korisničko ime na ovom popisu.

Metoda 5: Pokušaj radnje koja zahtijeva administratorske ovlasti (neizravna metoda)

Ovo je neizravan način testiranja vaših ovlasti:

  1. Pokušajte izvršiti radnju koja obično zahtijeva administratorska prava. Na primjer, pokušajte instalirati novi program ili otvoriti aplikaciju koja zahtijeva povišenje ovlasti (poput pokušaja otvaranja Upravitelja zadataka i klika na “Više pojedinosti”, a zatim, ako je gumb “Prikaži procese svih korisnika” prisutan i zahtijeva povišenje ovlasti).
  2. Ako se pojavi upit Kontrole korisničkog računa (UAC):
    • Ako od vas traži da unesete korisničko ime i lozinku administratora, vaš trenutni račun je standardni korisnik.
    • Ako samo traži potvrdu “Da” ili “Ne” i možete kliknuti “Da” za nastavak, vaš račun ima administratorske ovlasti (ili već pokrećete proces s povišenim ovlastima).

Razumijevanje Kontrole korisničkog računa (UAC)

Važno je napomenuti da čak i ako je vaš račun tipa “Administrator”, većina aplikacija i procesa koje pokrećete prema zadanim postavkama i dalje radi sa standardnim korisničkim dozvolama. To je zbog Kontrole korisničkog računa (UAC). Kada radnja zahtijeva stvarne administratorske ovlasti, UAC će od vas zatražiti potvrdu (ako ste administrator) ili administratorske vjerodajnice (ako ste standardni korisnik). To pomaže u zaštiti vašeg sustava od neovlaštenih promjena.

Što ako nemate administratorske ovlasti?

Ako otkrijete da nemate administratorske ovlasti, a potrebne su vam za obavljanje određenog zadatka, morat ćete kontaktirati administratora računala. To može biti vaš IT odjel u radnom okruženju ili osoba koja je postavila i upravlja računalom ako je to osobno или obiteljsko računalo. Nije preporučljivo pokušavati zaobići ove sigurnosne mjere jer su one postavljene radi zaštite sustava.

Koristeći ove metode, možete jednostavno i brzo provjeriti imate li administratorske ovlasti u sustavu Windows i razumjeti razinu pristupa koju vaš račun ima na sustavu. Ovo znanje ključno je za učinkovito i sigurno upravljanje vašim računalom.